Nieobecność usprawiedliwiona pracownika

Nieobecność w pracy to zjawisko, które może mieć różne przyczyny – od choroby po sprawy osobiste. Jednakże, nie każda nieobecność jest usprawiedliwiona, a pracownik powinien znać zasady, kiedy może wystąpić o zwolnienie.

W przypadku zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy pracownik ma obowiązek niezwłocznego poinformowania pracodawcy o przyczynie swojej nieobecności. Taka informacja powinna być przekazana nie później niż na drugi dzień nieobecności w pracy. Niedotrzymanie terminu może być usprawiedliwione np. przez ciężką chorobę połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników. Niekiedy pilne sprawy rodzinne, takie jak ślub, pogrzeb lub choroba bliskiej osoby, mogą stanowić uzasadnienie dla nieobecności w pracy.

Sposób zawiadomienia pracodawczy o przyczynie nieobecności w pracy powinien wynikać z regulaminu zakładu pracy. Jeżeli przepisy w zakładzie pracy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności wtedy pracownik może zawiadomić pracodawcę:

  • osobiście bądź przez inną osobę;
  • telefonicznie;
  • drogą pocztową, za termin zawiadomienia uważana jest data stempla pocztowego.

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/mlody-dorosly-chory-w-domu_18955034.htm#fromView=search&page=1&position=2&uuid=fb517e5e-2800-497e-91b7-7b4c2b662bf5