Umowa na okres próbny
Umowa na okres próbny jest szczególnym rodzajem umów o pracę. Przede wszystkim, daje możliwość pracodawcy sprawdzenia kandydata, czy aby na pewno ma odpowiednie kwalifikacje i umiejętności niezbędne do pracy na określonym stanowisku. Umowa może być zawarta na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Warto jednak podkreślić, że umowa na czas próbny zawarta na 3 miesiące oznacza że pracodawca będzie chciał zawrzeć z tą osobą umowę na czas określony na co najmniej dwunastomiesięczny.
Umowę o pracę na okres próbny możesz zawrzeć z pracownikiem na okres nieprzekraczający:
- 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
- 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.
Te okresy można wydłużyć, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli będzie to uzasadnione rodzajem pracy. Dopuszczalne jest tylko jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
Oczywiście warto w treści tych umów dodać informację o zamiarze zatrudnienia po okresie próbnym, pamiętając również o tym, że działając na korzyść pracownika, zawsze możemy nieco zmodyfikować powyższe i np. po okresie próbnym trwającym 1 miesiąc, zaoferować umowę na czas nieokreślony.
Wydawać by się mogło, że wprowadzone zmiany spowodują dużą niechęć do zawierania umów na okres próbny, jednak w rzeczywistości nie będzie to takie oczywiste. Powodem tego są zmiany dotyczące wypowiadania umów na czas określony. Do dnia przed wejściem w życie nowelizacji Kodeksu Pracy, jednym z obowiązków pracodawcy było uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Natomiast wypowiadając umowę terminową musimy tak jak w przypadku umowy na czas nieokreślony odpowiednio to uzasadnić, a więc podać prawdziwą, konkretną i zrozumiałą przyczynę. Natomiast przy wypowiadaniu umowy próbnej nie jesteśmy do tego zobligowani. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której to pracownik złoży odpowiedni wniosek o podanie przyczyny wypowiedzenia przez pracodawcę umowy. Wniosek ten może złożyć w terminie 7 dni od dnia wypowiedzenia, a pracodawca ma również kolejne 7 dni kalendarzowych na odpowiedź. Jeżeli takiej odpowiedzi nie udzieli, oznaczać to będzie wykroczenie przeciw prawom pracownika, co kolejno doprowadzić może do odpowiednich konsekwencji. Trzeba również pamiętać, że pracownik może taki wniosek złożyć elektronicznie.
https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/dwa-bizneswomanu-trzasc-reki-w-biurze_6612789.htm#page=3&query=umowa%20na%20czas%20pr%C3%B3bny&position=10&from_view=search&track=ais