Slim VAT 3

Od 1 kwietnia 2023 roku ma wejść w życie Slim VAT 3, który ma na celu ułatwienie rozliczania podatku od towarów i usług. Dzięki niemu więcej firm będzie mogło skorzystać ze statusu małego podatnika jak również pomyłka w VAT nie będzie już traktowana jak oszustwo. Podatnik popełniający błędy nie powinien być traktowany na gruncie sankcji VAT tak samo jak oszuści podatkowi dlatego nastąpiła zmiana w przepisach, która ma umożliwić organom podatkowym ustalenia sankcji VAT w sposób indywidualny do danej sytuacji. Sankcje w najwyższym wymiarze, czyli do 30% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego będą stosowane w przypadku stwierdzenia oszustwa podatkowego. Dotychczas były to sankcje 30%, 20% i 15% a po zmianie będą wynosiły do 30%, do 20% lub do 15% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego.

Slim VAT 3 spowoduje wzrost limitu rocznego obrotu  z 1,2 mln do 2 mln euro, czyli 9 654 000zł. Status małego podatnika umożliwi rozliczenie VAT kwartalnie bądź za pomocą metody kasowej.

Zmiana dotknie również faktur zaliczkowych jeśli otrzymanie zaliczki i dokonanie dostawy towarów bądź świadczenie usług powstanie w tym samym okresie rozliczeniowym (miesiącu bądź kwartale).  Podatnik dobrowolnie będzie mógł podjąć decyzję czy otrzymaną zaliczkę będzie dokumentował fakturą zaliczkową czy wystawi jedną fakturę rozliczeniową w chwili wykonania usługi bądź dostawy towaru.

Zmiany będą dotyczyć również Wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), które uproszczą korygowania ewidencji dostawy. Podatnik będzie mógł wykazać jak i skorygować dostawy WDT w rozliczeniu za okres w którym powstał obowiązek podatkowy.

Natomiast jeśli chodzi o WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) to podatnik będzie mógł naliczyć i odliczyć podatek VAT w tym samym okresie rozliczeniowym bez kontrolowania czy termin otrzymania faktury nie przekroczył 3 miesięcy.

Przewidziane są również korzystne zmiany dla podatników, którzy mają sprzedaż mieszaną, czyli opodatkowaną i zwolnioną z VAT. Nie będzie już obowiązkowe uzgadnianie z urzędem skarbowym protokołu prognozy lub proporcji. Wystarczy jedynie zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o wyliczonej szacunkowej bądź przyjętej proporcji. Nie będzie już konieczne dokonywanie korekty rocznej jeśli różnica między ostateczną a wstępną proporcją nie przekroczy dwóch punktów procentowych oraz jeśli kwota podatku naliczonego w proporcji wstępnej i ostatecznej nie przekroczy 10 000zł.