Program Podatnik Bezgotówkowy

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi ulgami w ramach programu Podatnik Bezgotówkowy. Projekt dedykowany jest dla przedsiębiorców, którzy większości transakcji płatniczych dokonują w systemie bezgotówkowym.

Program obejmuje dwa pakiety: SILVER oraz GOLD.

Pakiet SILVER

Pakiet SILVER kierowany jest do przedsiębiorców, którzy przez ostatni rok nie dokonywali transakcji cashless oraz do firm korzystających z programu Polski Bezgotówkowej i utrzymujących płatności przy użyciu terminali po zakończeniu projektu. Będą oni mogli skorzystać z ulgi podatkowej na terminal do 2 lat, odkąd zaczęli ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych.

Ulga w ramach pakietu SILVER dotyczy wydatków za nabycie terminalu płatniczego i obsługę transakcji płatniczych. Przedsiębiorcy w ramach programu Podatnik Bezgotówkowy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całość tych wydatków oraz ponownie w całości odliczyć je od dochodu w ramach ulgi podatkowej. Maksymalna wysokość odliczeń wynosi 1 000 zł rocznie. Podatnicy zwolnieni z kas rejestrujących będą mogli odliczyć 2 500 zł.

Pakiet GOLD

Pakiet Gold dedykowany jest dla przedsiębiorców, których klienci w 80% są konsumentami oraz których sprzedaż ewidencjonowana jest na kasie fiskalnej online w wysokości co najmniej 50 000 zł obrotu. Istotne jest, żeby przedsiębiorca rozliczał sprzedaż w co najmniej 65% w formie bezgotówkowej, a w dwóch kolejnych latach w 80%.

Proponowana ulga w pakiecie GOLD ma być bezterminowa. Obejmuje ona 200% odliczeń za koszty poniesione w celu nabycia i obsługi terminalu płatniczego, z limitem 2 000 zł rocznie. Z zastrzeżeniem, że podatnik będzie stosował płatności bezgotówkowe co najmniej przez 7 miesięcy w roku podatkowym.

Przedsiębiorcy korzystający z pakietu GOLD będą mogli otrzymać zwrot VAT w ciągu 15 dni.  Ministerstwo Finansów sądzi, że podatnik posiadając kasy rejestrujące online oraz prowadząc transakcje cashless będzie rozliczać się półautomatycznie. W związku z tym zwrot VAT w ciągu 15 dni będzie osiągalny, dzięki porównaniu danych z kasy rejestrującej online z danymi zawartymi w JPK złożonym przez podatnika. Urząd Skarbowy po weryfikacji przesłanych danych automatycznie przeleje nadwyżkę podatku VAT na konto podatnika.

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów program Podatnik Bezgotówkowy ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.