Tarcza antykryzysowa 6.0

Rząd przygotował kolejne pakiety pomocowe dla firm najbardziej dotkniętych restrykcjami związanymi z zamknięciem części gospodarki z powodu drugiej fali COVID-19.

W ramach Tarczy antykryzysowej 6.0 planowana pomoc opiewająca na ponad 1,6 mld zł ma trafić do grup przedsiębiorców wybranych ze względu na kod przeważającej działalności gospodarczej PKD.

15 grudnia 2020 r. Prezydent RP zatwierdził zapisy ustawy pomocowej.  W jej ramach przedsiębiorcy mogą starać się o zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie miejsc pracy z FGŚP, postojowe oraz o bezzwrotną pożyczkę 5000 zł.

Rządowy program Tarczy dla rozwoju obejmuje dofinansowanie kosztów stałych, umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP, środki pieniężne z Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm oraz pożyczki długoterminowe z gwarancją.  Wdrożenie wymienionych instrumentów pomocowych wymaga zatwierdzenia ze strony Komisji Europejskiej.

Działania związane z Polityką drugiej szansy oraz dofinansowaniem do leasingu zostają przedłużone w formie, która została określona na początku pandemii.

Przedsiębiorcy mogą już starać się o świadczenie postojowe oraz pożyczkę 5000 zł.  Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS będzie można składać dopiero po 14 dniach od opublikowania ustawy.